Dawno, dawno temu, kiedy na świecie nie było jeszcze Działu Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a dwa z jego obecnych filarów gnieździły się w komórce pod schodami kombinując, jak zdobyć władzę nad duszami młodych, wymyślił się nam konkurs Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego. Szalony pomysł początkowo był takim jednorazowym wybrykiem, ale rozrósł się i wżarł trwale w działalność Muzeum. Tak mijały lata i w tej chwili dotarliśmy do dziesiątej, jubileuszowej edycji i bardzo się staramy, aby nagrody były co najmniej równie atrakcyjne jak do tej pory. By nie zanudzać niepotrzebnym słowotokiem szczegóły, regulamin i wszelkie potrzebne informacje znajdziecie tutaj.
niedziela, 29 września 2013
wtorek, 24 września 2013
Pan Pająk i jego zwierzyniec
Już w najbliższą sobotę, tradycyjnie o 11.30, do naszej świetlicy muzealnej zawita długo oczekiwany po wakacyjnej przerwie Pan Andrzej Pająk - miłośnik zwierzyny wszelakiej i najlepszy opowiadacz historii o zwierzętach. A z nim zagości w naszych progach... kolorowa kolekcja ptaków z całego świata, mieniąca się feerią barw i o zawrót głowy przyprawiająca normalnego mieszkańca Bytomia, tudzież okolic.

I znów zachęcamy gorąco nie tylko miłośników natury na udział w tym spotkaniu! Pan Andrzej potrafi mówić uniwersalnie i wiedzę z życia świata przyrody wbić do głowy zarówno rozbrykanym czterolatkom, jak i poważnym rodzicom, którzy nabytą podczas zajęć wiedzą mogą odeprzeć marudzenie swej latorośli pt. "Mamusiu kup mi papugę!", tudzież zagwarantować już nabytej zwierzynie lepszy byt.


jest Andrzej Pająk - hodowca niezliczonej ilości gadów, ssaków, ptaków, no i oczywiście .... pająków. Hodowlą swą zajmującą cały parter domku opiekuje się już 48 lat (dla porównania - żonaty od 46 :) ). Swoją drogą aż korci nas, aby na następne spotkanie zaprosić również Panią Pająkową.... To mogłyby być jeszcze ciekawsze opowieści! Co wy na to ;)

P.S Na zdjęciu moje osobiste dziecko z ptaszyskiem Pana Pająka. Jeśli widzisz w tym miejscu swoją latorośl - sobota, 11.30, wstęp 6 zł :) Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
(wejście od ul. Piłsudskiego) Zapraszamy!
niedziela, 15 września 2013
Księżniczka, rycerz, koń i stary smok
Wreszcie po wielu tygodniach postprodukcji (niestety każdą klatkę filmu trzeba było osobno obrabiać) możemy udostępnić oczekiwane niecierpliwie dzieło rąk uczestników naszych sobotnich sptkań. Krótki film animowany, w którym zobaczycie, jak potęga miłości rycerza do uwiezionej księżniczki w połączeniu z groźnymi podskokami jest w stanie zmusić groźnego smoka do poddania się a nawet ucieczki. Ale już nic nie mówię, żeby nie zdradzać zbyt wiele z fabuły... Zapraszamy do oglądania :)
czwartek, 12 września 2013
zapraszamy w nowym roku :)

W pierwszej kolejności rozprawiamy się z programem dla grup. Co w tym roku szkolnym? Są nowości (o tym na końcu) i dobrze przyjęta klasyka sprawdzona na tłumach miłośników wiedzy wszelakiej przybyłych do nas z własnej woli za wewnętrzną potrzebą lub przyciągniętych siłą przez inteligentniejszą część kadry nauczycielskiej, która to najlepiej rozumie, że tylko praktyką i konsekwencją miłość do sztuki, tradycji tudzież dziedzictwa przyrodniczego rozpalić można.
A oto nasza oferta dla konkretnych grup wiekowych
Najmłodsi:
Dla nich zajęcia łączone są z elementami zabawy (przedstawienia do obrazów, zajęcia plastyczne, malowanie piaskiem, gry, układanki, filmy, projektowanie, przymierzanie strojów itp.)

2. Jabłuszko - zajęcia muzyczno - plastyczne do obrazu Zygmunta Waliszewskiego "Martwa natura z kotarą".
3. Kosmos - zajęcia plastyczne na temat barw
4. Jak stać się artystą? - program rozszerzający zagadnienia związane z tematami malarskimi dla uczniów klas nauczania zintegrowanego
5. Spotkania z Etnografiką i śląską tradycją, a w ramach cyklu do wyboru:
- Prababcia modna - czyli wszystko o stroju
- Kiedy nasi dziadowie byli dziećmi
- Zwyczaje zimowe na Górnym Śląsku
- Marzanna, Śmiergust i inne zwyczaje wiosenne na Górnym Śląsku
- Wiosna i lato w obyczajach śląskich
- Poszukiwanie czarnego złota - opowieści o górnikach
- Zabawy i wróżby w wigilie św. Andrzeja
- Legendy bytomskie

7. Drzewa naszych lasów - zabawy edukacyjne
8. Zima w lesie
9. Co widzę i słyszę gdy idę polną ścieżką?
Oferta dla młodzieży:
1. Opis obrazu z ćwiczeniami literackimi
2. Emocje zamknięte w obrazie - czyli jak odczytać dzieło sztuki. Lekcja połączona z zajęciami plastycznymi.
3. Nieustająca rewolucja XIX w - historia malarstwa polskiego na tle epoki
4. Wyspiański i jego "Wesele" - obraz czasów
5. Cztery pory roku na Górnym Śląsku - cykl spotkań ze śląską tradycją
6. Strzygi, zmory i utopce - śląska demonologia dla odważnych
7. Od narodzin do śmierci - życie naszych przodków
8. Tradycja jako czynnik kształtujący życie człowieka
9. Badania terenowe - metody pracy terenowej
10. Górny Śląsk - lasy i mokradła
11. Lasy - struktura i bioróżnorodność
12. Ptaki i ich zwyczaje
Ponadto w tym roku planujemy dodatkowe, interesujące lekcje na wystawach czasowych. Już od dziś do końca stycznia możecie korzystać z programu proponowanego na wystawie Via Regia. Zajęcia pokazują wpływ przyrody na kulturę polską (czy wiecie np. skąd się wziął kolor czerwony na naszym godle i bynajmniej nie jest to zasługa krwi rozlanej za Ojczyznę tylko chwała ku czci bardzo ważnego dla nas robaczka) oraz sposoby wędrówki gatunków przyrodniczych i ich konsekwencje. Dobry pomysł zarówno na lekcję z biologii, jak i nauk humanistycznych.
A już w listopadzie otwieramy Kuchnie śląską - centrum życia rodzinnego. Szczegóły niebawem :)
Subskrybuj:
Posty (Atom)