czwartek, 19 lutego 2015

Co mają bałwany do pająków czyli o kolażu słów kilka

Do stworzenia kolażu potrzeba niewielu materiałów,
a efekty potrafią być zaskakujące...


Kolaż zwykle kojarzy się z rowerzystą. Dzisiejszy wpis nie będzie jednak poświęcony cyklistom, a kolażom (przez „ż”), czyli technice plastycznej polegającej na mieszaniu różnych, wydawałoby się niepasujących do siebie elementów – ilustracji, wycinków z gazet, fragmentów tekstu, resztek tkanin, farb, pasteli, zasuszonych liści i czego jeszcze tylko dusza zapragnie.

Wbrew pozorom dowolność, która wpisana jest w kolaż, wcale nie musi się łączyć z anarchią i chaosem. Wystarczy trochę wyobraźni, dobry pomysł i chwila zastanowienia, a na kawałku kartki czy kartonu może powstać niezwykły świat. Wszystko zależy od nas – mając do dyspozycji zwyczajny kolorowy papier, dziurkacz, nożyczki i klej możemy równie sprawnie wyczarować las i łąkę, jak i odległe planety! A jeśli tylko odrobinę pokombinujemy, możemy powiększyć nasze możliwości. 

Przykłady najprostszych kolaży wykonanych za pomocą papieru i dziurkaczy w kształcie roślinek


 Mając wycięte dziurkaczem jabłuszko wystarczy je trochę przyciąć za pomocą nożyczek i już powstaje motyl – owoc zmienia się w skrzydełka, a ogonek w czułki. Dla odmiany zlepienie ze sobą dwóch bałwanków daje nam pająka! (Niestety tylko po uprzednim obcięciu bałwankom głów, ale sztuka wymaga ofiar).
Mrrroczne pająki z bałwanków atakują!
Podarcie białej kalki w długie pasy i przyklejenie do kartki może równie dobrze imitować jesienną mgłę, zimowy śnieg i wiosenne chmury. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia, a inspiracją może być cokolwiek – kolor papieru, kawałek gazety lub postać. Dlatego warto dokładnie wszystkiemu się przyglądać, bo pomysł na kolaż może dosłownie leżeć na stole.

Uczestniczy naszych sobotnich spotkań z wiedzą mieli już okazję spróbować swoich sił w kolażu (w tematyce dominowały wtedy jabłka), ale nie próżnujemy i kujemy żelazo póki gorące! W czasie ferii nasi młodzi miłośnicy wyklejanek spróbowali wykonać trudniejszą, bardziej złożoną kompozycję, a teraz aż dwie grupy uczniów (z gimnazjum i szkół podstawowych) przygotowują z naszą pomocą filmy w technice kolażu o historii porcelany. Nie możemy się doczekać efektów! Na razie jednak zapraszamy do wypróbowania techniki kolażu w domu. Efekty mogą was zaskoczyć!   

Wybór materiałów...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz