środa, 26 sierpnia 2015

wakacje na piasku

Ośnieżone góry, kwieciste łąki, zimne strumyki...
Naprawdę świetne miejsce na urlop. :)
Wakacje jeszcze trwają, chociaż można już znaleźć pierwsze zapowiedzi września - pojawiły się już reklamy zeszytów i tornistrów szkolnych. Jednakże Dział Edukacji stara się odegnać te wizje przyszłości i jeszcze przez chwilę skupić się na czymś przyjemnym. Nam w głowie wciąż tylko lato, wakacje, morze, plaża... No może nie do końca, ale to ostatnie jest całkiem osiągalne - piachu mamy bowiem pod dostatkiem. 
 

Po raz kolejny zapraszamy do Centrum Edukacji MGB na wakacyjne zajęcia z cyklu "Muzeoranek", tym razem już ostatnie. Nadchodząca sobota będzie poświęcona rysowaniem piaskiem, czy raczej "na piasku". Pamiętacie program "Mam Talent" i panią tworzącą piaskowe rysunki na podświetlanym stole? Wpadnijcie do nas zobaczyć jak się to robi oraz oczywiście spróbować swoich sił w tej niezwykle przyjemnej technice. To nic trudnego! :)
Dinozaur majestatycznie przeżuwający
liście, pterodaktyl akrobata oraz
gigantyczna, prehistoryczna biedronka.


Na podświetlonym stole wystarczy rozsypać niezbyt grubą warstwę piasku (najlepiej użyć do tego zwyczajnego sitka, wtedy piasek będzie rozłożony równomiernie i nie porobią nam się "kleksy" i smugi). Mając przygotowaną przestrzeń możemy zabrać się do rysowania. Oczywiście ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Możemy tworzyć rysunek po prostu rysując palcem na piasku, wtedy wszystko co narysujemy będzie ciemne (czyli piaskowe) a przy tym będzie miało jasne kontury. 


Dla ochłody: księżniczka Elsa i lodowy zamek.
 
Można również poeksperymentować z trochę trudniejszą, ale i bardziej efektowną metodą. Usuwając piasek z danego miejsca (np. przesuwając go za pomocą palca) uzyskujemy jasną przestrzeń, natomiast dosypując go (za pomocą sitka lub ręki) możemy obrazek w danym miejscu przyciemnić. W ten sposób nasza kompozycja będzie o wiele ciekawsza, bo rysowana nie tyle piaskiem, co właśnie światłem i cieniem. 
Tropikalna dżungla wykonana w dwóch
technikach: rysowania na piasku
oraz jego usuwania.
Nie zapominajmy również o narzędziach i własnych dłoniach! Mogą nam pomóc stworzyć niesamowite rzeczy! Np. grabki, które tworzą na piasku ząbkami równe kreski mogą być wykorzystane na różne sposoby. Będą się świetnie nadawać do robienia trawy czy płotu, ale mogą również stworzyć nam piękne morze, rzekę albo wodospad, a także pola, łąki i wzgórza. 

To co narysujemy i w jaki sposób zależy od nas samych. Do tej pory Dział Edukacji miał przyjemność oglądać już podwodny świat ryb i syren, egzotyczne zwierzęta tropikalne, miasta i wsie z całego świata, odległe galaktyki i wojny kosmiczne, rycerzy w nawiedzonych zamkach, bohaterów bajek takich jak "Kraina lodu" czy "Pingwiny z Madagaskaru" oraz niezliczoną ilość innych rzeczy. 

Pingwiny Szeregowy i Rico.
Podobieństwo jest uderzające!
Wszystkich którzy mają ochotę spróbować swoich sił w piaskowych rysunkach zapraszamy do naszych zajęć. Zapisy w Dziale Edukacji, wystarczy zadzwonić: (32) 281-82-94 w. 127. :) 

Zajęcia prowadzimy o godzinie 11.30 (dzieci) i 13.00 (młodzież). 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz