środa, 9 kwietnia 2014

Nowy kwartał czas zacząć!

Z niekrytą przyjemnością, ekscytacją i w stanie ogólnego rozradowania, uchylamy rąbka tajemnicy i publikujemy rozkład zajęć na kolejny kwartał 2014 roku. Robimy to między innymi dlatego, że po długich dyskusjach, kilku specjalistycznych referatach i jednej całkiem pokaźnej awanturze doszliśmy do wniosku, że niepublikowanie oferty zajęć skierowanej do ludności cywilnej byłoby dużym błędem, ponieważ wtedy ludność ta nigdy nie dowiedziałaby się, co mamy w ofercie, co za tym idzie, zapewne nie przyszłaby na nasze zajęcia, co z kolei mogłoby spowodować słuszny gniew naszych przełożonych.

Doszliśmy do wniosku, że trzymanie listy zajęć w sekrecie, jedynie dla podkręcenia atmosfery tajemniczości utrzymującej się wokół naszego Działu byłoby wielce nieroztropne. Budowanie wizerunku, budowaniem wizerunku, ale nie ujawniając publicznie naszej oferty publicznej bylibyśmy chyba najbardziej hipsterskim Działem w dziejach, a tego chyba nie jesteśmy w stanie unieść. Nie brnąc dalej w ten nieco pogmatwany wstęp, prezentujemy rzeczona ofertę:

12.04.2014 Wielkanocny stół wczoraj i dziś prow. Małgorzata Kłych; godz. 11:30; wstęp – 6 zł
Zajęcia prowadzone przez koleżankę z Działu Etnografii, na których dowiemy się między innymi, jak stół wyglądał dawniej, a jak wygląda dziś. Nie, nie chodzi o to, że cokolwiek zmieniło się w klasycznym układzie typu cztery nogi i blat (chociaż faktem jest, że obecnie zdarzają się stoły odbiegające od tego schematu), ale o to, co na tym stole podczas świąt Wielkanocnych się pojawiało, jak było poukładane i dlaczego tak.

26.04.2014 Gady prow. Andrzej Pająk, godzi. 11:30; wstęp – 6 zł
O tak! Nasz ulubiony Pan Andrzej Pająk w swojej gadziej odsłonie. Znamy, lubimy i choć na początku podchodziliśmy do rzeczonych gadów dość nieufnie, teraz nie potrafimy bez nich żyć! Imponujące węże wszelkich maści i rozmiarów, słodkie warany, które tak naprawdę marzą jedynie o tym, żeby je przytulić, charakterne żółwie i wiele, wiele innych. To właśnie wesoła gromadka Pana Pająka, o której wyżej wymieniony chętnie i niezwykle interesująco opowiada, co więcej na potwierdzenie swoich słów pozwala obejrzeć swoich podopiecznych z bliska, pomacać, pogłaskać, przytulić a nawet pocałować!


10.05.2014 Spotkanie z komedią dell'arte prow. Anna Rak, Magdalena Pospieszałowska, Marek Ryś, godz. 11:30; wstęp – 6 zł
W tym temacie mamy już nieco doświadczenia. Nasze poprzednie popisy artystyczne zostały nawet uwiecznione w postaci filmu, który możecie obejrzeć tutaj:


O szaleństwie i uzdrowieniu nieszczęsnej Izabelli from Edukacja MGB on Vimeo.

I jeśli uznacie, że wygłupianie się w taki sposób nie pozostawi niezmywalnej i upokarzającej plamy na waszym honorze, zapraszamy do trupy Arlekina. Tym razem tematyka przedstawienia będzie nieco inna, Izabela została uleczona, więc w tym temacie, sprawa została zamknięta, jednak konwencja komedii dell'arte zostanie zachowana, co oznacza pełną improwizację!!!17.05.2014 Noc Muzeów, start godz. 18:00: wstęp wolny!!!
Po raz kolejny, chcemy pokazać naszym zwiedzającym jak wygląda Muzeum w nocy, dementując jednocześnie pogłoski o tym, jakoby nasze żubry ożywały. Na tą wyjątkową okazję, Dział Edukacji przygotował min.: warsztaty z Land Art'u, Street Art'u oraz naszego ukochanego malowania piaskiem, aż do północy! Inne Działy, także przygotowały moc atrakcji! Warto być z nami tej nocy!

24.05.2014 Rysowanie opowieści, czyli wszystko o komiksie prow. Marek Ryś, Magdalena Pospieszałowska; godz. 11:30; wstęp – 6 zł
Co widzimy myśląc o komiksie? Obrazki różnej wysokości i szerokości, postacie, dymki... Tytus, Romek, Kaczor Donald, He-man? Otóż to tylko mały wycinek komiksowych możliwości. Chcemy pokazać Wam, że komiksy mogą być różnego rodzaju, chcemy także razem z Wami stworzyć najwspanialszy i najbardziej wyjątkowy komiks w dziejach, o tak!

31.05.2014 Mozaika prow. Anna Rak, Magdalena Pospieszałowska; godz. 11:30; wstęp – 6 zł
Czyli coś, co wszyscy znają i kochają, a ci którzy nie znają poznać powinni. Prawdziwe płytki, prawdziwy klej i prawdziwe deseczki, z tego można zrobić tylko PRAWDZIWĄ mozaikę! Bizancjum patrzy z zazdrością, bez przerwy odbieramy telefony ze Stambułu, który domaga się od nas sprzedaży albo chociaż wypożyczenia dzieł naszych młodych artystów. Podczas ostatnich zajęć widziano także podejrzanych ludzi, kręcących się w okolicach naszego gmachu. Dotarła do nas plotka, że przybyli tu aż z Barcelony i prawdopodobnie chcieli przechwycić nasze mozaiki, tłumaczyli, że pasują im do miasta, czy coś w tym stylu. Nic z tego! Mozaiki wykonane podczas naszych zajęć wychodzą z Muzeum razem ze swymi autorami i stanowią ich niezbywalną własność :)

07.06.2014 Piknik archeologiczny prow. Dział Archeologii; godz. 11:30; wstęp – 6 zł
Nasze coroczne zajęcia terenowe, dla wszystkich, którzy chcą  pogrzebać sobie bezkarnie w piasku i mieć jeszcze do tego bardzo poważnie brzmiącą wymówkę.

14.06.2014 Średniowieczne gry i zabawy prow. Ewelina Gabałą; godz. 11:30; wstęp – 6 zł
Jak sama nazwa wskazuje na tych zajęciach będą gry i zabawy, czyli coś, co ludzkość kocha już od zamierzchłych czasów, a od średniowiecza na pewno. Jakie gry kochała ludzkość w średniowieczu? A jakie zabawy? Tego na pewno dowiemy się na tych zajęciach, co więcej, najprawdopodobniej będziemy mogli te gry i zabawy wypróbować organoleptycznie.

21.06.2014 Witraże bytomskie prow. Maciej Droń, Monika Bronk-Pogoda; godz. 11:30; wstęp – 6 zł
Któż nie kocha witraży? No... być może znajdzie się gdzieś na świecie, grupa zagorzałych wrogów witraży i być może kolorowych szkiełek w ogólności, ale nie podejrzewamy, żeby takowa stacjonowała w Bytomiu. Witraże bytomskie, to zatem okazja dla wszystkich wielbicieli witraży,  by zyskać rzetelną, historyczną wiedzę na temat witraży, które znajdują się w naszym mieście oraz zaprojektować i wykonać własny witraż, który z pewnością wzbogaci witrażowy stan posiadania miasta Bytomia.
26.05.2014 Dzień Matki w Muzeum: Róża dla mamy, warsztaty dla rodzin: krepinowe kwiaty, prow. Anna Rak; godz. 11:30; wstęp – 6 zł
Jest to wyjątkowa, spowodowana potrzebą chwili (a raczej okazji), propozycja skierowana do wszystkich mam oraz ich pociech, które dysponują czasem z okazji Dnia Matki i chcą razem zrobić coś miłego (i ładnego przy okazji też). Zdajemy sobie sprawę, że w tym roku Dzień Matki wypada w poniedziałek, co może być nieco kłopotliwe dla pracujących matek, uczących się dzieci, a także pracujących dzieci i uczących się matek, i o ile szkoła i zakład pracy nie uzna zajęć w Muzeum za wystarczający powód, żeby na ten jeden dzień zrezygnować ze swoich roszczeń, to obecność na zajęciach będzie raczej niemożliwa. Dlatego też, korzystamy z naszych niewyobrażalnych mocy i przesuwamy Dzień Matki o jeden dzień wstecz, zapraszając wszystkich chętnych w niedzielę 25.05.2014 o tej samej godzinie. Ale mamy super moce, co nie?

28.06.2014 W świecie gier planszowych prow. Bartek Zbączyniak; godz. 11:30; wstęp – 6 zł
Zastanawialiście się kiedyś ile gier planszowych jest na świecie? A ile gier planszowych jest w świecie gier planszowych? Ha! Świat, który chcemy Wam zaprezentować podczas tych zajęć będzie z pewnością niezwykle ekscytujący i... planszowy :)

Żeby dorośli nie zazdrościli swoim pociechom, przygotowaliśmy także coś dla nich. Widzieliśmy jak zazdrośnie spoglądali na dzieci, które świetnie bawiły się podczas naszych zajęć. Wzdychali znacząco, spacerowali nerwowo w te i z powrotem, nie mogąc sobie znaleźć miejsca. Patrząc na ich męki, serce nam się krajało, wobec czego raz w miesiącu proponujemy ukojenie dla potrzeby artystycznego wyrażenia siebie, które u dorosłych okazuje się być równie silne, jak u dzieci.
Oto nasza oferta dla dorosłych:


10.04.2014 Motywy świąteczne w decoupage odwróconym prow. Agnieszka Bartków, Wojciech Szczęśniak; godz. 17:00; wstęp – 20 zł
22.05.2014 Ornamenty mozaikowe w praktyce prow Anna Rak, Magdalena Pospieszałowska; godz. 17:00; wstęp – 20 zł
26.06.2014 Archeodesign – malowanie na płótnie prow. Ewelina Gabała; godz. 17:00; wstęp – 20 zł


Na wszystkie nasze zajęcia trzeba się zapisać, nie dlatego, że lubimy sobie zapisywać Wasze nazwiska w naszym kajeciku (no, może trochę lubimy), ale głównie z powodu ograniczonej ilości miejsc i materiałów. Zapisać można się tele
fonicznie, dzwoniąc do Działu Edukacji: (032) 281 82 94 wew.127 lub mailowo, wysyłając tytuły wybranych zajęć na adres: m.pospieszalowska@muzeum.bytom.pl. Serdecznie zapraszamy!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz