piątek, 4 stycznia 2013

Etnografika - ruszamy!

Co to jest Etnografika? To nasz nowy projekt edukacyjny, do którego chcielibyśmy przekonać jak najwięcej osób. A powodów do lubienia jest wiele:)
Od kilku lat staramy się unowocześnić system edukacyjny w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu w taki sposób, aby dzieci i młodzież chętnie korzystali z naszych zajęć i co najważniejsze, aby wynosili z nich maksymalnie dużo wiedzy, która podana zostanie w atrakcyjnej i zróżnicowanej formie. Czasy, w których muzeum wymagało od ucznia biernego uczestnictwa i chłonięcia mądrych, nudnych, suchych faktów, nie daj Boże w muzealnych kapciach (!), dawno odeszły do lamusa. Nowoczesny system zajęć udało nam się wprowadzić na lekcjach związanych ze sztuką (opis części zajęć znajdziecie w poście wrześniowym Pytacie o przedszkolaków cz. I). W ubiegłym roku z ogólnej ilości 320 lekcji muzealnych 112 dotyczyło sztuki, a 63 tematów przyrodniczych. O ile nikogo zajmującego się edukacją w muzeach wielodziałowych nie dziwi fakt, że przyroda cieszy się dużym zainteresowaniem odbiorców, o tyle tak dobry wynik na sztuce (większy niż na przyrodzie, która powszechnie uznawana jest za samograj) budzi zaskoczenie. Wyniki świadczą o tym, że można zachęcić szkoły i uczniów (w tym również przedszkolaków) do zainteresowania każdym tematem - ważna jest jednak forma. Dajmy im radość tworzenia, pokażmy do czego służy ta wiedza i używajmy nowych rozwiązań technologicznych!
Zachęceni tymi sukcesami, chcieliśmy "rozprawić się" z tematami związanymi z kulturą ludową. W jaki sposób prowadzić zajęcia, co wykorzystać w edukacji regionalnej, na jakie zagadnienia położyć nacisk, aby przybliżyć młodym odbiorcom naszą tradycję ludową? I co zrobić, aby stała się ona dla nich źródłem inspiracji i samodzielnych poszukiwań. Jak mówić o kulturze naszych przodków i odkrywać nasze korzenie wraz z ludźmi wyrastającymi w czasach kultury globalnej? Myślimy o tym ...... i znajdziemy rozwiązanie. Nie będzie łatwo, ale już w czerwcu będziemy mieli nowe rozwiązanie. Do tej pory wraz z grupami małych odkrywców: dziećmi z naszego partnerskiego przedszkola TIKA w Bytomiu oraz z młodzieżą z Gimnazjum nr 9, Gimnazjum nr 1, ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego  będziemy testować nowe rozwiązania. Zaproponowaliśmy im profesjonalne badania terenowe jako punkt wyjścia, udział w filmach aktorsko - animowanych i wspólne pisanie bloga "z podróży do naszych korzeni". To młodzież pomoże nam stworzyć interesujące, edukacyjne i nowoczesne gry, filmy, karty pracy,  z których korzystać w przyszłości będą wszyscy!
W naszej pracy wspiera nas Akademia Orange, która po raz trzeci finansuje nasze ekspedycje naukowe. Już wiemy, że zadanie nie jest proste, ale nie poddamy się. Za kilka miesięcy będzie nowy program na wystawie etnograficznej a nasi podopieczni przeżyją wspaniałą przygodę. Efekty zaprezentujemy Wam 31 maja. Trzymajcie za nas kciuki! Relacje z badań i warsztatów już niebawem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz