czwartek, 9 października 2014

XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu!

Jerzy Hulewicz, Kompozycja, 1920 rok


A teraz coś dla tych, którzy już sprawnie władają piórem i trudnych wyzwań się nie boją: ogólnopolski konkurs, który sprawdzi ile ciekawych rzeczy jesteście w stanie zobaczyć w jednym z obrazów prezentowanych w naszej bytomskiej galerii.
 Uroczyście ogłaszamy rozpoczęcie XI edycji konkursu Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego. Tematem tegorocznych zmagań będzie dzieło Jerzego Hulewicza Kompozycja z 1920 roku. Jak zawsze ciekawi nas wasze badawcze podejście do tematu, indywidualne spojrzenie na obraz, poparte jednakże obiektywnymi dowodami. Forma pracy może być dowolna, zależy nam jednak, aby uwzględniała dokładny opis przestrzeni obrazu, wyszczególnione elementy kompozycji, kolorystyki.
Zdajemy sobie sprawę, że uczestnicy naszego konkursu muszą wykazać się ponadprzeciętnymi zdolnościami i pasją badacza. Na pewno warto przeczytać dodatkowe materiały biograficzne dotyczące malarza, środowiska, w którym tworzył, stylu inspirującego artystę po to, aby lepiej zrozumieć samo dzieło. Tego typu informacje na pewno przydadzą się przy argumentacji broniącej waszego spojrzenia nawet wtedy, jeśli zdecydujecie się wypisać opis w opowiadanie lub wiersz.
Prace oceniane będą w trzech kategoriach: gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej, obcojęzycznej (prace w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim). Werdykt jest tworzony przez specjalistów reprezentujących różne podejście do obrazu. Są wśród nich zarówno historycy sztuki, językoznawcy, kulturoznawcy jak i plastycy. Najlepsze prace zostaną wydrukowane w formie książeczki pokonkursowej wraz z uwagami jurorów i nagrodzone upominkami. Najlepsi z najlepszych otrzymają statuetki z brązu – Gęsie Pióra – zaprojektowane specjalnie dla potrzeb konkursu przez Waldemara Żyłę.
Na wasze prace czekamy do 15 lutego (decyduje data stempla lub godzina przesłania na adres e- mailowy), finał odbędzie się w połowie czerwca.
Życzymy wszystkim radości w odkrywaniu tajemnic ukrytych w obrazie. 
Jeśli chcecie uzyskać dodatkowe informacje lub skonsultować Wasze pomysły - zapraszamy do nas. Znajdziecie nas w Dziale Edukacji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, telefon 32 282 82 94 w. 127, lub pod adresem edukacja@muzeum.bytom.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz