czwartek, 4 października 2012

Pytacie o przedszkolaków Cz. I

W związku z napływającymi do nas licznymi pytaniami odnośnie zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym, postaramy się w kolejnych wpisach przybliżyć Wam naszą ofertę.
Już ponad 10 lat temu, jako edukatorzy i rodzice, zwróciliśmy uwagę na najmłodszych i ich potrzeby związane z poznawaniem takich instytucji jak Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Wszystkie pomysły "testowaliśmy" na naszych osobistych 3,4,5,6-letnich pociechach, dlatego szczerze możemy polecić naszą ścieżkę dydaktyczną.
Muzea najczęściej zapominają o tej grupie wiekowej - a szkoda, to nasi przyszli odbiorcy. Edukację w tym kierunku należy zacząć jak najwcześniej. Spotykaliśmy się z sytuacjami, że to właśnie dzieci, po zajęciach w Galerii Malarstwa Polskiego, w której uczestniczyli wraz z kolegami z przedszkola, przyciągali w sobotę lub w niedzielę rodziców do naszej placówki i chwalili się, gdzie malowali, śpiewali, gdzie grali rolę smoka lub Szewczyka i, na którym obrazie jest ta jama smocza:) Miłe:) Utwierdza nas to w przekonaniu, że warto otworzyć się na dzieci w wieku przedszkolnym.
Pierwszy blok zajęć dla przedszkolaków dotyczył sztuki i realizowany jest na Galerii Malarstwa Polskiego. Polecamy kolejno:
"Smok Wawelski - inscenizacja do obrazu Saturnina Świerzyńskiego" to zajęcia, w których może brać udział nawet grupa "maluchów" (od 3 roku życia - do 7 lat). Podczas spotkania uczymy się co to jest muzeum, obraz, krajobraz i opisujemy wspólnie jedno dzieło. Brzmi poważnie - ale znamy język, jakim operują dzieci:) Robiąc z rączek "okienka" i obserwując przez nie Panią chodzącą po Galerii uczą się, że to co jest mniejsze, na pewno jest dalej, a to co większe - bliżej. A na zakończenie przy dźwiękach gitary wcielają się w role aktorów i uczestniczą w przedstawieniu "Smok Wawelski".
Muzykę i śpiew wykorzystujemy również przy kolejnej lekcji "Jabłuszko - czyli wszystko o martwej naturze". Nasz zdolny Pan Marek napisał wiersz i muzykę do "Martwej natury z kotarą " Zygmunta Waliszewskiego. Uczymy dzieci słuchać i opowiadać zasłyszaną historię, a przez to skupiamy również na obrazie. Dzieci śpiewają z nami, uzupełniają słowa piosenki (ukryliśmy w tekście zagadki:), a następnie wykonują miniaturowe  obrazki ucząc się mieszać kolory (pastele mokre).
"Kosmos" to kolejne zajęcia rozwijające zmysł wzroku. Znów mieszamy barwy, operujemy kontrastami i uczymy się malować świecący lub odbijający światło księżyc. Wykonane przez dzieci obrazki łączymy tworząc olbrzymi kosmos. Zajęcia bardzo rozwijają wyobraźnię i chęć tworzenia - proponujemy je jednak dla dzieci nieco starszych - 6-7 lat.
"Tropiciele obrazów" - to ostatnie z cyklu zajęcia, które uczą czym tak na prawdę jest obraz. W klasycznej Galerii jest to dość proste: obrazy są malowane na płótnach, mają ramy, ale współczesne dzieła.... ruszają się, oglądamy je z różnych stron i gdzie one właściwie są?! To wspaniała zabawa dla małych tropicieli obrazów!
Zapisy na zajęcia przyjmujemy w Świetlicy (pl. Jana III Sobieskiego 2 - wejście od ul. Piłsudskiego, 41 - 902 Bytom) lub telefonicznie (32 281 82 94 w.127). Koszt: 30 zł od grupy do 30 osób (opłata za każde zajęcia). Można korzystać z poszczególnych lekcji lub łączyć je w bloki np. zajęciami przyrodniczymi, etnograficznymi itp. A co na innych wystawach?..... O tym już w następnym odcinku.
Pozdrawiam:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz